10 nevyhnutných rád každého skúseného cestovateľa

Hurá! Konečne nastal deň, keď balíte kufre, zamykáte byt, nasadáte do auta a vyrážate na cestu. V zhone pred odjazdom ale ľahko môžete niečo zabudnúť. Vyhnite sa problémom a vopred si pripravte zoznam vecí, ktoré sú na ceste za dobrodružstvom nevyhnutné. Okrem samozrejmostí ako sú doklady alebo mobil, prihoďte do cestovnej tašky aj náhradné pasové fotky.

1. To najdôležitejšie majte pri sebe

Pred vycestovaním sa oplatí investícia do príručnej tašky. Ani páni nie sú výnimkou, hoďte predsudky za hlavu a vyrazte za dobrodružstvom vybavení menšou kabelou alebo trendy ľadvinkou, ktoré sa opäť vracajú do módy. Práve do nej sa totiž najbezpečnejšie schovajú doklady o poistení, pas, občiansky a vodičský preukaz, peniaze, platobná karta alebo prípadné informácie o odlete či ubytovaní. Ak vyrážate do zahraničia, dajte pozor na odlišné meny a pred odjazdom navštívte zmenáreň. Minimálne na začiatku cesty sa vám cash v miestnej mene bude hodiť. Tým, ktorí chcú ušetriť, sa zídu nepoužité pasové fotografie. Niektoré mestá totiž ponúkajú výhodnejšie cestovné, ale len s miestnou preukážkou. So správne veľkou fotkou si ju zariadite raz dva, a potom už môžete osedlať miestne MHD.

800_02.png
2. Nestraťte kontakt

Mať pri sebe mobilný telefón je v dnešnej dobe takmer nevyhnutné. Okrem spojenia s kontaktmi, poslúži aj ako navigácia, plánovač výletov, budík, čítačka, prekladač, a to nehovoríme o nespočetných možnostiach skvelých aplikácií a internetu. Bez energie vám však váš miláčik bude na nič. Nezabudnite teda ani na príslušenstvo, ako je nabíjačka, powerbanka alebo slúchadlá.

 
3. Keď príde hlad

Sladké cukríky alebo žuvačky sa proste nestratia. Každý to poznáme, stačí otvoriť vrecúško so sladkosťami
a kamaráti, čo by chceli ochutnať, sa nájdu všade. Takéto dobroty navyše pomáhajú v prípade zaľahnutých uší pri lietaní alebo dlhej jazde. Oceníte ich aj kedykoľvek behom dňa na osvieženie dychu alebo keď vás prepadne chuť na sladké.

 

4. Desiata ako od mamičky

Letisková kontrola je nemilosrdná a do lietadla vás s pitím nepustia. Nedostatok tekutín a smäd sú však neúprosné, a tak nám často neostane nič iné než si kúpiť balenú vodu v automatoch za odbavovacou halou. Na roadtripoch našťastie žiadne takéto obmedzenia riešiť nemusíte. Okrem zásoby tekutín do kufra pridajte aj tašku s poriadnou desiatou. Nech už cestujete na štyroch kolesách, vzduchom alebo po vode, určite vám zachutia oriešky, čerstvé alebo sušené ovocie, sušené mäso alebo proteinové tyčinky. Ako núdzové riešenie vám takáto malá zásoba môže naozaj pomôcť.

 1920_02.png

5. Aj cesta môže byť zábava

Dlhé cesty bývajú pekne nudné. Aj keď sedíte v pohodlných sedačkách, po niekoľkých hodinách spánku sa väčšinou už nikomu driemať nechce. A čo potom? Síce to nemusí byť váš prípad, ale radšej sa na dlhé chvíle pripravte. Čas si skrátite časopisom, dobrou knihou, kartami, cestovnými hrami alebo napríklad muzikou. Ak sa vám pri čítaní v aute robí zle, nezúfajte. Stiahnite si do telefónu audioknihu a odpočiňte si pri jej počúvaní.

 

6. Buďte pripravení

Aj na výprave za slniečkom vás môže stretnúť búrka. Nezabudnite sa teda vhodne zbaliť. Pred dažďom a vetrom ochráni funkčná softshellová bunda, v klimatizovanom lietadle alebo v aute sa bude hodiť veľká šatka, do ktorej sa pohodlne zabalíte. Navyše ju neskôr môžete využiť aj ako provizórnu prikrývku hlavy alebo plážové pareo. Slnečné lúče však najlepšie usmerníte kvalitným opaľovacím krémom a oči ochránite slnečnými okuliarmi.  

 7. KPZ správneho cestovateľa

Každý skúsený cestovateľ pri sebe vždy nosí nôž, ideálne multifunkčný. Na výpravách za dobrodružstvom ho v batôžku často schovávajú aj ženy. Okrem neho sa do ruksaku vojde aj čelovka. Nikde nie je napísané, že v noci nemôžu vypadnúť poistky alebo že sa po tme nepokazí auto. A vtedy sa svetlo naozaj hodí. V outdoorových obchodoch zoženiete okrem klasických čeloviek a bateriek aj tie na manuálne alebo solárne dobíjanie.

 8. Keby bolo zle…

Bolesť hlavy, zubov alebo svalov dokáže dosť nepríjemne prekvapiť a pokaziť celý výlet. Zbaľte si preto so sebou malú lekárničku, kde by okrem liekov proti bolesti a alergickým reakciám, nemala chýbať ani dezinfekcia na drobné poranenia a náplasti. Hodiť sa môžu aj obväzy, lieky proti nevoľnosti, zápalu, zvýšenej teplote alebo spreje proti mykóze. Pri ceste do nepreskúmaných končín a do rozvojových štátov myslite tiež na to, že žiadne tabletky nenahradia očkovanie, a pred odjazdom radšej zájdite na konzultáciu k lekárovi.  

 9. Hygiena je základ

Kozmetická taštička nie je len výsadou žien. Základy hygieny by mal dodržiavať každý. Úplnou nutnosťou je zubná kefka a pasta. Okrem nej odporúčame pribaliť aj krém na suchú pokožku či balzam na pery (zvoľte ten s UV faktorom). Našťastie pre zábudlivcov je na každom letisku obchod, kde si základné hygienické potreby môžete dokúpiť. Rovnako tak drogériu nájdete aj v bežných turistických destináciách. Síce sa potom možno budete musieť trochu placnúť po vrecku, ale ako sa hovorí, keď musíš, tak musíš.

 
10. Vreckovky nielen pre dámičky

Len si to predstavte, idete po diaľnici, široko ďaleko žiadny kľudný zjazd, odpočívadla sú plné kamiónov a vy to už proste nemôžete vydržať. Našťastie sa na obzore objaví benzínka. Lenže záchod je buď zamknutý, špinavý alebo chýba to základné, a to toaletný papier. Vtedy sa vreckovky hodia. Pribaľte si okrem klasických aj tie vlhčené a ešte aj antibakteriálny gél. Vaša výbava tak bude dokonalá!

 

Rada nad zlato: Vždy si dopredu rozmyslite, čo naozaj potrebujete, a bez čoho sa naopak na ceste zaobídete. Keď bude treba, základné veci si môžete takmer vždy a všade dokúpiť. Neplatí to ale
o očkovaní, platnom pase alebo hotovosti v cudzej mene. Vyhnite sa teda zbrklosti, aby ste si cestu mohli skutočne užiť!

 

 

 

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.